Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Karantén tippek

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek

Maradj otthon, és csábítsd a természetet a lakóhelyedhez

Nem csak mi mehetünk a természetbe a természetet is hívhatjuk hozzánk. Ennek számtalan lehetősége van.

Az egyik a madarak csábítása. Nagyon jó, ha megfigyelőhelyünktől távolabb egy virágalátétbe minden nap vizet öntünk, és beléhelyezünk egy kisebb követ. Ebből a madarak tudnak inni, és gyakran nagy pancsolásokat is csapnak benne. Ugyan ilyen jó, ha homokot helyezünk el az alátétben. Ebbe porfürdőzni fognak a madarak. Figyeljük meg, milyen fajok érkeznek az itatóhoz, homokhoz. Ezek általában rigófélék, verebek, tengelicek, széncinegék, rozsdafarkúak, gerlék lesznek.

vissza a természethez

Másik fontos lépés ilyenkor a sáranyag gyűjtőhelyet csináljunk a fecskéknek, akik ilyenkor a nagy szárazságban nem találnak maguknak sarat a fészeképítéshez. Ehhez szintén nagyobb virágalátételekbe tehetünk ki laza vizes földet.

A harmadik nehezebb lépés, hogy ablaküveg odút helyezzünk ki az ablakunkra. Ilyet láttam hogy az MME-nél árulnak a neten, de úgy látom csak sima üveggel. Ez úgy néz ki, hogy egy madárodú, aminek a hátsó fala üvegből van. Ezt tehetjük az ablakhoz, és akkor ha ebbe költ egy madár megfigyelhetjük a költését, fiókanevelését. De a madár félős. Ha sima üvegből van a hátsó fal, nem biztos hogy abba költ. Az igazi, ha a hátsó része detektívüvegből van. Ez arra jó, hogy mi lássuk a madarat, de ő ne minket. Ennek a kivitelezése viszont azért nehéz, mert nem tudom ilyet hol lehet kapni, vagy hogy lehet készíteni.

Ne gondoljuk, hogy ezek csak vidéki házaknál működnek. Egy budapesti udvarban, is jöhetnek madarak hozzánk, vagy egy erkélyre is. 

A többi állatcsalogató is ugyanúgy működik nagyvárosban is, hisz én találkoztam már sünnel a szegedi panelrengeteg között is. 

A többi állatnak kedvező lakóhelyet tudunk nyújtani. Ha farönköket, vagy kis faágakat hordunk egy kupacba. Köztük gyíkok találhatnak otthonra.

És készíthetünk méhmenedéket, darázs garázst nádszálak cserépbe rakásával és oldalra fordításával, vagy farönkbe lyukak fúrásával, de megteszi akár lyukacsos tégla kihelyezése is. Fontos, hogy nem méhek tömegei és mérges darazsak tucatjai fognak megszálni itt, csak néhány példány, ami nem veszélyes. Példa erre a fajta menedékre a lentebbi kép.


vissza a természethez

Ha már elkészítettük ezeket a helyeket mindenféle megfigyeléseket tehetünk ott, és feljegyezhetjük őket. Például arról, hogy van-e olyan agresszívabb faj, vagy egyed, amely elzavarja a társait a csalogatónktól. HA türelmesek vagyunk akár szép fotók is készülhetnek itt, de ez több napi lesekedést is igényelhet.

Bővebb információkat erről az MME honlapján a madárbarát fül alatt találhatunk, ahol pl. ott van a más állatcsoportok védelme fül is. Ha arra rákattintunk, és belemgyünk a bal oldalt találunk még példákat. 

De itt még a bagolyvédő egérvárról is szó esik, amit csak a bevállalósaknak ajánlok, mert egeret viszont nem mindenki lát szivesen a portáján:

http://www.mme.hu/bagolyeteto_egervar

Tovább

Ami nekem segít túlélni a karantént!

Mindenki máshogy éli meg a karantént! Nekem most alig van munkám. És nincs gyerekem se. A szüleimmel élek, így aztán nagyon sok szabadidőm van. 

A következő dolgokat teszem eddig:

Önkéntes munka

Én eddig is önkénteskedtem ,ami sokat segített a félmunkanélküli helyzetemben. De a vírus miatt elmaradt egy-két ilyen lehetőségem, mégis lett olyan, amit pont e miatt kezdetm el. Nekem ez a blog az, hogy tippeket adok karantén estére. Az önkéntes munka azért jó, mert egy kicsit értelmet ad az életnek és felmel. Lehet bevásárlást vállalni időseknek, vagy csak online beszélgetést vállalni a magányosokkal, de a civil szervezetemben meséket fordítanak gyerekeknek. Lehet hangoskönyv olvasást is vállalni erről itt olvashatsz bővebben :https://www.vgyke.com/hirdetmeny/legy-te-is-hangoskonyv-felolvaso/

Hosszú távú számítógépes játékok

Rendes időben az ilyenek nagyon időrablók, és nem tanácsolnám senkinek, hogy ilyennel játszon, hisz sok mindentől veszi el az időt. De bezárva túl sok szabadidővel napi 1-2 óra elmegy vele. Ezeknek a lényege, hogy ha elkezdesz vele játszani, elmentődik, és a többi napon az előzőeket tudod folytatni. Sok ilyen van. Én most a freezoo-val játszom, ahol saját állatkertet lehet működtetni. Állatokat betelepíteni, növényeket, dísztárgyakat kirakni, barátokat szerezni, később akár szaporítani is az állatokat.

Van még a My little farmies és a Farmarema, amik mindketten farmos játékok. Aztán pl. ott van a Stonies, ami egy kőkorszaki játék, ahol neked kell gondoskodni a törzs mindennapi szükségleteiről, túléléséről. Pl. vadászat, gyűjtögetés, felfedezés, szerelem.

Arra kell vigyázni, hogy ne legyünk ennyira függőek, hogy a karantén után könnyen le tudjuk tenni őket.

Képzések

Lehet önképzés, vagy online óra. Két tipusa lehet, ami hasznodra válik, munkában vagy bárhol, és amit csak kedvtelésből csinálsz. Én most mindekttőre találtam magamnak ilyet. Az egyik a Skyp-os angolozás egy tanárral, a másik a Mindennapi NLP önfejlesztő belső írása, metaforikus írása.

Nyelvet tanulni egyébként lehet a Kretív nyelvtanulás csomaggal, én ezt németből kipróbáltam és át lehet vele ugrani nyelvtanfolyamokat. VAgy ott van a Gyakorlatias angol is.

Aztán egy újságban olvastam, hogy online tangó, salsa oktatás is van valhol. 

Bármire lehet gondolni.

Online szórakozás:

Ez is bármi lehet, amit csak kitalálsz, de én most próbáltam ki egy online szabadulós szobát, ahol a könyebbtől a nehezebb felé mennek a feladatok. Én kijutottam. Ez ingyenes, de van olyan változata is ami ugyanarról a linkről elérhető, ahol a tényleges szabadulószobában van egy ember, és neki kell instrukciókat adni. Ez fizetős, kb. olyan az ára, mint egy rendes szabadulószobának.

https://www.szabaduloszoba.hu/blog/ingyenes-online-szabadulos-jatek---digitalis-szabaduloszoba

A másik szabaduló szoba a fortély sátor húsvéti játéka, ami még mindig elérhető, ebbe én nem tudtam elindulni se. Ez szintén ingyenes.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSee8wvI1D3kRvXl0p9F67_-sZGmEvS_lWsRBrdlMed-BO6csg/viewform

Kívánok nektek vidám karanténos napokat, és mihamarabbi szabadulást!

Tovább

Játékok papírral, ceruzával.

Sok olyan játékot ismerek, ahol elég egy papír és ceruza. Ezekből most hármat fogok itt bemutatni, ami változó nagyságú gyerekeknek való.

1. Bolházás: Számokat kell írni a lapra. Mondjuk 1-30-ig, vagy 50-ig össze vissza.  Jön az első, neki be kell karikázni az 1-est és összekötni a 2-es el. A következőnek más színnel bekarikázni a hármast és összekötni a kettesel. Aztán megint az első jön, neki bekarikázni a négyest és összekötni a 3-as al,és így tovább, növekvő sorrendben. Mind a ketten más színnel vannak, és a lényeg, hogy a másik vonalán nem szabad átmenni, mert akkor bolhát kap. Akinek több bolhája van az veszít. 

3. Kertetezős. Fogni kell egy kockás lapot. Ezt is ketten játszák más színnel. Vonalakat kell húzni a négyzetrács oldalain, mindig úgy, hogy hozzáérjen a már meglevő vonalhoz. Aki az utolsó vonalat húzza a bekarikázott négyzet körül az nyeri azt a négyzetet. beleírja a nevét. Akinek több a négyzete az nyer.

4. Autóverseny. Ez már egész nagy gyerekeknek is élvezetes.

Egy autóversnypályát kell rajzolni tetszés szerint. 

Pl. így:

A verseny mindig valamelyik tetszőleges kiindulási vonalról indul egy egy négyzetnyi egyenes vonallal. Ketten játszák. Egy lépés után a másik következik. A lépést úgy kell kiszámolni, hogy az előző mozgást leképezem, és oda rakok egy pontot. Az a közép. A körülötte átlósan levő kockákra is rakok pontot az a sarok. Ezek bármelyikére lehet menni a következő lépés során. Így lehet lassítani, gyorsítani, aknyarodni. Az nyer, aki hamarabb eléri a célt, vagy aki nem ment neki a szélének.

Példák a lépésekre:

kezdés, majd az első lépés leképezése: Eggyet fel:

A következő lépés leképezése: Egyet jobbra, kettőt fel.

És így tovább.

Tovább

Játékok karantén idejére, azzal ami otthon van.

1. Színkirakó.

Játszható színes kupakokkal, vagy színes gombokkal, vagy bármilyen szines dologgal, ami otthon van.

Kiválasztunk öt hat színt, és abból 2-3 darabot attól függően, hogy hányan játszák.

Egy kartonpapírra a színek sorrendjének külömböző variációit rajzoljuk fel szines ceruzával, vagy tollal, filcel. 

A játék menete.

Egy szines rajzolt kartonpapírt fel kell fordítani, és a színes kupakokat, gombokat, tárgyakat olyan sorrendben kirakni, ahogy azon van. Az nyeri a kartont, aki leghamarabb kirakja. Akinél több karton lesz a végén az nyer.

2. Snóbli

Mivel magyarországon ezt a játékot gyakran pénzel, tétre játszották, ezért sokan szerencsejátékkénnt ismerik. De van ősi mongol változata is, ahol csontokkal játszották. Tehát nyugodtan játszható az egyerekkel is. Mi is játszottuk gyerekkorunkban.

Mindenki kap 3 ötforintost, vagy más tárgyat. A hátratett kezünkből az egyikba kell a három közül valamennyi érmét tenni, és úgy ökölbe szorított kezünket előre hozni. Ezután sorba mindenkinek tippelnie kell, hogy mennyi van az összes kézben. A másik tippeléséről lehet következtéseket levonni, így nem teljesen a szerencséé a szerep. Az egyenlő esélyek érdekében mindig váltogatni kell, hogy ki kezd.  Minimum hárman kell játszani, és az nyer, aki a legközelebbit tippeli, hogy hány érme van a kezekben.

3. WC papír gurigás akadálypálya. 

A gyereket az elkészítésbe is bevonhatjuk.

Egy karton fedélre ragasztunk 6 wc papír gurigát. Így:

Színes papírokat ragasztunk rájuk, és ugyanolyan szines papír kártyát is készítünk.

Játék menete: a kártyák közül húzunk egyet, aztán még egyet. Ilyen sorrendben kell keresztülgörgetni egy guruló tárgyat a gurigákon, úgy hogy a többibe közben nem szabad belemennie.  

Tovább
12
»